Czym jest czakra podstawy i za co odpowiada

Czakra podstawy lub jak kto woli czakra korzenia, pełni bardzo istotną funkcję. Pewnie niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale można ją porównać do fundamentów w budynku, czyli solidnego i podstawowego elementu, bez którego nie da się funkcjonować.

Właśnie takim oparciem jest dla nas czakra podstawy, która umiejscowiona jest u podstawy kręgosłupa, a dokładniej mówiąc w okolicy kości ogonowej i otwiera się ku dołowi.

Czakrę podstawy uznano za źródło sił witalnych i rozwoju duchowego. Symbolizuje ją kolor czerwony, a swoją siłę napędową czerpie z samego jądra Ziemi.

Czakra podstawy – za co odpowiada

Czakra Podstawy odnosi się do żywiołu Ziemi, zatem ma bezpośredni związek ze wszystkim, co dotyczy ciała i zdrowia, jak również dobrobytu i przetrwania. Ma znaczący wpływ na całe nasze życie, mimo że tak wiele osób temu zaprzecza.

Reguluje naszą żywotność i stan zdrowia, wywiera wpływ między innymi na system immunologiczny, kręgosłup, narządy wewnętrzne, jelito grube, układ mięśniowy, układ krwiotwórczy itp.

Odpowiednia dawka energii czakry podstawy odpowiada również za ilość sił witalnych, finanse, sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym, oraz poczucie bezpieczeństwa.

Metody otwierania i harmonizacji czakry

Każdy z nas sam może dostrzec, czy czakra podstawy działa prawidłowo. Jeśli jej czynność jest zachwiana, warto coś z tym zrobić. Całe szczęście jest wiele różnego typu metod, które pozwalają ją otworzyć lub zharmonizować. Oto kilka z nich:

  • Obcowanie z naturą

Bardzo prostym, a zarazem skutecznym sposobem, aby otworzyć czakrę podstawy, jest przebywanie na łonie natury. Wystarczy usiąść na ziemi, by poczuć z nią kontakt.

Również zbawienny wpływ ma obserwacja wschodzącego i zachodzącego Słońca, porannej i wieczornej zorzy, oczywiście w barwach czerwieni. Bardzo miło można się poczuć poprzez chodzenie boso po ziemi, wdychając przy tym jej zapach. Te wszystkie proste czynności mają zbawienny wpływ na czakrę podstawy.

Jeśli do tego dołączymy wizualizację, to na efekty nie trzeba będzie czekać długo. Można np. wyobrazić sobie, jak energia płynie z ziemi i tym samym zaczniemy odczuwać z nią więź, a stąd już niedaleko do uzyskania spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

  • Terapia kolorem

Świetnie sprawdza się również obcowanie z wszystkim, co występuje w kolorze czerwonym. Mogą to być zarówno rzeczy, jak i zjawiska. Najprostszym sposobem będzie wprowadzenie odrobinę czerwieni w codzienne życie poprzez ubiór lub elementy dekoracji w domu.

W otoczeniu też można poszukać czegoś, co by pomogło w uzyskaniu oczekiwanego efektu. Może to być pole z czerwonymi makami, rabata z kwiatami, wschód słońca itp.

Czerwony kolor dodaje witalności, odwagi i pobudza nas do działania. Jeśli dodatkowo wzbogacimy go odrobiną niebieskiego, to nie tylko poprawie ulegnie nasza witalność, ale również siła duchowa.

  • Mantra LAM

Cicho, ale wyraźnie trzeba wydawać mantrę LAM. Powtarzając dźwięk, spróbujmy się zrelaksować, by łatwiej nam było się skupić na czakrze podstawy.

  • Terapia dźwiękiem

Jeśli ktoś na co dzień obcuje z muzyką, to ucieszy go fakt, że można ją wykorzystać do harmonizacji czakry podstawy. Tutaj warto sięgnąć po utwory spokojne i wypełnione dźwiękami natury, gdzie dominują m.in. bębny afrykańskie.

  • Terapia kamieniami szlachetnymi

Kolejną propozycją jest wykorzystanie kamieni szlachetnych. Wśród najbardziej popularnych wymienić można agat, hematyt, jaspis, granat, koral oraz rubin. Każdy z nich ma inne właściwości, więc zanim po któryś się sięgnie, warto sprawdzić, co uzyskamy z jego pomocą.

Agat daje powagę, równowagę, stałość i pomaga w pozbyciu się negatywnych emocji. Hematyt wykazuje działanie wzmacniające, daje siłę i wytrwałość w dążeniu do celu. Jaspis w kolorze zielono-czerwonym może nas nauczyć skromności, bezinteresowności, cierpliwości i dać witalność.

Z kolei granat pomoże zbudować zaufanie do samego siebie, wzmocni siłę woli i zaczniemy odnosić sukcesy. Czerwony koral dodaje energii i sił, a rubin pomoże przywrócić równowagę i wprowadzić zmiany.

  • Medytacja z wizualizacją

Bardzo pomocna jest również medytacja z wizualizacji. Można tutaj wykorzystać różne formy jogi w tym np. Hatha-yoga oraz Kundalini-yoga. Wystarczy dobrać do siebie odpowiednie ćwiczenia fizyczne i duchowe. Aby ćwiczenia przyniosły zadowalające efekty, zadbajmy o swój komfort fizyczny i psychiczny podczas ich wykonywania.

Przyjęcie wygodnej i odpowiedniej pozycji to podstawa. Kręgosłup powinien zostać w pozycji wyprostowanej, a my powinniśmy się odprężyć i wprowadzić się w stan relaksu, a następnie skupić się na czakrze u podstawy kręgosłupa i rozpocząć wizualizacje. Gdy energia rozejdzie się po całym ciele, da poczucie bezpieczeństwa i niebywałą moc.

Aby wizualizacje były skuteczne, trzeba przede wszystkim wizualizować swój cel, sprawić, by stał się dla nas widoczny w myślach i doświadczać go. Dobrze by było przy tym uaktywnić jak największą ilość zmysłów i emocji takich jak dźwięk, szczęście, smak, czy zapach.

Do celu możemy tylko dojść dzięki regularnym powtórkom i wizualizacjom celu. Każdy z nas może stworzyć własne wizualizacje, ważne, by dotyczyły one celu, który pragniemy osiągnąć.

Można np. wizualizować obcowanie z naturą, rosnącą w siłę energię czerwonego światła itp. Jeśli w trakcie ćwiczeń weźmiemy pod uwagę swoje samopoczucie, stan ducha i ciała, to może nastąpić przełom. Często dzięki takim praktykom występuje zjednoczenie z Ziemią, cyklami życia oraz zaczynamy czuć więź z innymi formami życia.

  • Afirmacje

Bardzo istotne znaczenie mają także afirmacje, za którymi kryją się pozytywne słowa i zdania do kreowania swojego życia. Wystarczy poznać tajniki afirmacji i zacząć je umiejętnie wykorzystywać, by zmienić swoje życie na lepsze, pozbyć się negatywnych emocji i dojść do poziomu, w którym uzyskamy harmonię i szczęście.

Afirmacje pomogą w polepszeniu relacji z rodziną i przyjaciółmi, finansach, karierze i nawet w zdrowiu. Najlepsze w tej metodzie jest to, że można je tworzyć samemu, w zależności od swoich potrzeb.

Efekty prawidłowej i nieprawidłowej pracy czakry podstawy

Efekty prawidłowego przebiegu energii przez czakrę podstawy można bardzo łatwo dostrzec. Przede wszystkim liczyć powinno się to, że na co dzień cieszymy się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Jesteśmy pewni siebie, więc odnosi my sukcesy na polu zawodowym i prywatnym.

Z łatwością realizujemy swoje cele, nie boimy się wyzwań i z radością witamy każdy dzień. Co więcej, czujemy się bezpiecznie, więc bez lęku podążamy do przodu i jesteśmy otwarci na to, co przygotował dla nas los.

Niestety nie zawsze przepływ energii przebiega bezproblemowo. Z różnych przyczyn może pojawić się blokada lub dysharmonia, a wraz z nią liczne skutki uboczne. Ewidentne zmiany można zauważyć po sobie i swoim samopoczuciu. Częste choroby, ospałość, lenistwo, brak pewności siebie, czy nawet lękliwość.

Również pojawią się problemy z finansami, ludzie z zaburzonym działaniem czakry podstawy stają się zachłannymi materialistami, u których dominuje chęć kupowania i wydawania pieniędzy.

Mogą pojawić się również problemy ze zdrowiem, w tym np. różnego typu schorzenia jelit, kości i krwi. Również często występują skoki ciśnienia, co prowadzi do nadciśnienia lub niedociśnienia. Oprócz tego może wywołać otyłość, anoreksję oraz prostatę.

Warto wziąć to wszystko pod uwagę, ponieważ nigdy nie jest za późno na zmiany. Każdy z nas może osiągnąć harmonię i spokój z własnym ciałem i duchem, by przejąć kontrolę nad życiem i być po prostu szczęśliwym. Czakra podstawy daje nam ku temu idealną okazję.

Podobne tematy:

Podobne

- Advertisement -

Popularne