Pełnia Księżyca od zarania dziejów kojarzy nam się z magią i tajemnicą. Jest nie tylko inspiracją poetów, pisarzy czy dawnych legend, ale również ma bezpośredni wpływ na człowieka. Jak więc pełnia Księżyca oddziałuje na ludzi? Kiedy ma miejsce? Jak można się na nią przygotować? Porozmawiamy o tym w tym artykule.
Na pewno nie raz odczuwasz bezpośredni wpływ tej fazy. Zresztą pisałam już o tym w artykule, wpływ księżyca na człowieka. Możesz mieć problem ze snem, cierpieć na ogólne rozbicie lub nagłe zmiany nastrojów. Często w czasie pełni czujemy się poirytowani i jesteśmy bardziej skłonni do agresji. Wiele osób wierzy, że kiedy Księżyc pojawia się na niebie w całej okazałości, niewskazana jest wizyta u dentysty lub zabieg chirurgiczny. Dlaczego? Udowodniono, że pełnia Księżyca nasila krwawienia i jesteśmy wrażliwsi na ból. Jednak zanim zajmiemy się opisem wszystkich wpływów tej fazy na nasz organizm, poznajmy odrobinę tajemnic historii, związanych z pełnią.
Pełnia Księżyca dawniej i dziś
Nasi przodkowie przypisywali Księżycowi magiczne właściwości. Składali mu ofiary lub na podstawie obserwacji nieba w czasie pełni, przepowiadali przyszłość. Na dworach królewskich w średniowiecznej Europie rozwijała się astrologia i nawet sam Król, często prosił dworzan trudniących się tym zajęciem, o stworzenie horoskopu przed wyruszeniem na wojnę. Słowianie natomiast, przypisywali Pełni Księżyca złe wydarzenia. Wilkołaki, wąpierze, utopce, rusałki czy strzygi zawsze uaktywniały się podczas tej fazy. By zapobiec przedarciu się tych stworów do domów, gospodarstw i obór, odprawiano obrzędy lub dookoła domostwa wykopywano ziemię, by następnie nasypać do niej sól lub opiłki żelaza. Na Pełnię Księżyca często wyznaczano sądy nad osobami, podejrzewanymi o czary i pakt z Diabłem. Ludność ufała, iż gdy Luna świeci w całości, wiedźma uaktywnia swoje największe moce i od razu widać, która kobieta para się zaklęciami.
Kiedy naszą rodzimą, pogańską wiarę w wielu bogów, wyparło chrześcijaństwo, wiara w złe moce i duchy grasujące w pełnię Księżyca wcale nie osłabła. Jedynie zmieniły się sposoby radzenia sobie z takimi istotami. W domach wieszano więc święte obrazy nad łóżkami i modlono się do świętych relikwii, a obejście domu symbolicznie skrapiano poświęconą wodą.

Fazy Księżyca były dla tamtejszych kobiet wyznacznikiem miesiączki i porodu. Choć później liczono czas od niedzieli do niedzieli, nadal jeszcze kalendarz Księżycowy pozostawał w łaskach. Czytając historyczne książki i kroniki, na pewno natkniemy się na wiele wzmianek o wydarzeniach, mających miejsce w czasie czwartej lub kolejnej pełni. Jednak z czasem coraz intensywniejszej chrystianizacji Polski, za wyznacznik dat obrało się kalendarz kościelny, a Księżyc i wszystko, co się z nim wiąże, sprowadzono do poziomu podań i legend.
Pełnia Księżyca w przyrodzie
W XXI wieku Pełnia Księżyca jest już tylko zjawiskiem przyrodniczym. Z lekcji w szkole wiemy, że świetlista Luna odpowiada za przypływy i odpływy. Poza tym może też oddziaływać na zwierzęta, a nawet rośliny. Przyrodnicy obserwują, jak fauna i f zmienia się wraz z nadejściem Nowiu, Pełni lub pośrednich faz Księżyca.
Mimo wszystko nie da się zaprzeczyć, że Luna nadal kojarzy nam się z magią, tajemnicą i fascynującymi opowieściami o wilkołakach, przekazywanymi w zbiorach legend. Pełnia Księżyca w naturze jest szczególnie bliska ptakom. Obserwują one księżycowy zegar i na podstawie faz, potrafią stwierdzić, kiedy i gdzie wybudować gniazdo, by było bezpieczne dla potomstwa i szybko wyschło po deszczu.
Pełnia Księżyca – wpływ na człowieka
Pełnia Księżyca ma również bezpośredni wpływ na organizm każdego z nas. Jedni znoszą ją lepiej, a inni gorzej, dlatego w dzień pełni lub kilka dni przed nią, możemy odczuwać następujące dolegliwości:
- bezsenność lub przerywany niepokojem sen,
- lunatykowanie,
- rozdrażnienie i wahania nastrojów,
- wzmożona nerwowość lub stany lękowe i depresyjne,
- mniejszy apetyt,
- agresywne zachowania.
Z badań wynika, że Pełnia Księżyca skutkuje również wypadkami samochodowymi. Więcej kolizji i stłuczek ma miejsce właśnie w czasie tej fazy lub dzień przed nią.
Pełnia Księżyca – magia i rytuały
W ezoteryce Pełnia Księżyca ma również znaczenie magiczne. Możemy wykonywać rytuały, które pomogą nam na różnych płaszczyznach życia. Poniżej znajdziesz mini ściągę, którą możesz wykorzystać w czasie najbliższej pełni.
- Dekrety — listy pisane ręcznie i zawierające w sobie życzenia osoby, która je wykonuje. W dekrecie możesz prosić o zdrowie, odcięcie się od starych spraw i przeszłości lub o powodzenie w pracy. Taki dekret piszemy odręcznie w księdze cieni lub na zwykłej kartce. W czasie Pełni Księżyca, na głos czytamy tekst i powtarzamy tę czynność każdego dnia aż do kolejnej pełni.
- Rytuały — napisz na białej świecy swoje imię i datę urodzenia. Następnie w czasie pełni, odpal świecę z intencją i życzeniem, które chcesz spełnić.
- Woda Księżycowa — czarodziejki wykorzystują czas pełni, by uzyskać wodę Księżycową przydatną do innych rytuałów. Żeby ją zrobić, wystarczy na światło Luny wystawić słoik z wodą z kranu i z intencją magiczną, pozostawić tam płyn na całą noc.
- Oczyszczanie — pełnia to idealny czas na oczyszczanie swoich kamieni szlachetnych. Możemy wtedy rozłożyć je na parapecie i również zostawić tam na całą noc.
Kalendarz Księżyca Pełnia
Poniżej znajdziesz kalendarz księżycowy ze wszystkimi fazami Luny od sierpnia 2019 roku do grudnia 2019 roku. Możesz go pobrać i wydrukować lub zapisać w telefonie.
PS Koniecznie zapoznaj się z wpisem z serii – Zaćmienie Księżyca!
