Przesilenie jesienne – równonoc 2019

Przesilenie jesienne – niegdyś zwane równonocą – to stare Słowiańskie święto, które powoli odchodzi w zapomnienie. Przesilenie jest również zjawiskiem w przyrodzie, dlatego właśnie wokół niego krąży wiele legend i przypisuje się mu niekorzystne oddziaływanie na organizm człowieka. W tym artykule opowiem Wam o tym, czym jest równonoc, jak ją obchodzić i co dzieje się z nami i planetą, kiedy długość dnia równa się z długością nocy.

Przesilenie jesienne – co to jest?

O przesileniu jesiennym mówimy, kiedy słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ma to miejsce z nocy 22 na 23 września. Wtedy też dzień i noc trwają po około 12 godzin. Kiedyś wierzono, że przesilenie jesienne to czas, w którym ziemia powoli szykuje się do odpoczynku i należy złożyć ofiarę bogini Mokosz, w podzięce na plony i dary, którymi obdarzyła łąki i pola. Wierzono też, że Słońce odchodzi w cień, a władzę nad naturą zaczyna sprawować Księżyc.

Przesilenie jesienne – Mabon 2019

Przesilenie jesienne to stare Słowiańskie święto Mabon, które wraz z chrystianizacją Polski, kościół chrześcijański zmienił w dożynki. Podobnie zresztą, jak np. Noc Kupały. Zanim jednak przejdziemy do obrządków związanych z tym wydarzeniem, sprawdźmy, jak to zjawisko przyrodnicze wpływa na nas.

Jesień zazwyczaj kojarzy nam się ze stanami depresyjnymi, mniejszą ochotą na aktywność fizyczną i wzmożonym apetytem. Jesteśmy też bardziej senni i osłabieni. Zauważmy, że nasze włosy stają się podatne na wypadanie, a cera traci blask. Z dnia na dzień ubywa też słonecznych dni, co przyczynia się do ogólnego rozbicia, rozdrażnienia i smutku. Są jednak osoby, które zimą i jesienią stają się bardziej pobudzone i twórcze. Wtedy okazuje się, że po prostu urodziły się o jednej z szarych pór roku i dlatego dobrze się czują, kiedy ta pojawia się w kalendarzu i w naturze.

Przesilenie jesienne – obrzędy i tradycje

Kiedy nadchodziło przesilenie jesienne, ludzie wiedzieli, że to czas gromadzenia zapasów i przyozdabiania domów z okazji radosnego wydarzenia. Organizowano huczne obrzędy równonocy, podczas których oddawało się cześć Słowiańskim bóstwom i dziękowało na plony i piękne lato. Wiele ludzi odwiedzało też groby zmarłych. Jednak Mabon nie ma nic wspólnego z dziadami!

W przesilenie jesienne, palimy świece i tworzymy magiczne przedmioty. Wtedy magia ma największą moc, ponieważ często równonocy towarzyszą jakieś zjawiska atmosferyczne – ulewny deszcz lub lekka burza. Możemy również stawiać Tarota lub wyznaczać cele na półrocze, czyli czas do przesilenia wiosennego.

Przesilenie jesienne – równonoc 2019 3
Marta
Ezoteryka fascynuje mnie od wielu lat. Zgłębiam tajniki kamieni szlachetnych i numerologii. W wolnych chwilach zajmuje się tarotem i drobnymi rytuałami magicznymi. Wierzę w dobrą energię i reinkarnację. Zodiakalny Skorpion, numerologiczna 11 i Słowianka. Miłośniczka średniowiecza i rodzimowierstwa Słowiańskiego. Pomagam innym odnaleźć swoją drogę i rozwijać się duchowo. Pytanie do kart? Problem energetyczny? Zły urok? U mnie znajdziesz pomoc.

Podobne

2 KOMENTARZE

Comments are closed.

- Advertisement -

Popularne