Przesilenie jesienne – równonoc 2022

Przesilenie jesienne, czyli równonoc występuje w nocy z 22 na 23 września. Jest to początek astronomicznej jesieni. Termin równonoc oznacza, że zarówno dzień i noc są równej długości, czyli 12 godzin. Takie zjawisko w przyrodzie występuje dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

Po przesileniu wiosennym każdy dzień jest dłuższy, aż do przesilenia letniego kiedy dzień jest najdłuższy – 22 czerwca tak zwana noc Kupały. Później stopniowo dzień staje się krótszy, aż podczas przesilenia jesiennego zrówna się z nocą. Wówczas dochodzi do zmian i to noc staje się dłuższa, a dzień krótszy.

Taki etap trwa do przesilenia zimowego 22 grudnia. Czas przesilenia jesiennego jest bardzo specyficznym okresem, już od wieków dla ludzkości oznaczał czas zbiorów po lecie i przygotowań do zimy. Wiązało się z tym wiele zwyczajów i tradycji, które w różnych regionach praktykowane są do dziś.

Także z przesileniem jesiennym związane są różne elementy magiczne i zwyczaje. Chcesz się przekonać, co oznaczają? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się ciekawych rzeczy związanych z równonocą.

Przesilenie jesienne – równonoc 2022

Przesilenie jesienne w 2020 roku występuje 22 września i jest to początek astronomicznej jesieni w Polsce. Występuje wówczas równonoc, co oznacza, że dzień i noc są równej długości.

Podczas przesilenia jesiennego Słońce zmienia swoje położenie i na półkuli północnej rozpoczyna się jesień, a na półkuli południowej wiosna. Jest to moment przełomowy, nie dociera do nas już tyle promieni słonecznych co latem. Przez to przesilenie jesienne może wpłynąć na nasze samopoczucie.

Także nasza dieta wtedy powinna być bogata w witaminy, szczególnie witaminę D, której głównym źródłem jest Słońce. Powinniśmy wspierać swój organizm suplementami diety i witaminami.

Przesilenie jesienne a samopoczucie

Okres przesilenia jesiennego może wpłynąć na nasze samopoczucie. W tym czasie może nas dopaść jesienna chandra objawiająca się nadmierną sennością, bezsilnością, osłabieniem i drażliwością. Szczególnie podatne na te dolegliwości są osoby, które odczuwają zmiany astrologiczne. Jesienny marazm nie potrwa długo, a nasz organizm przyzwyczai się szybko, jednak warto mu dopomóc stosując odpowiednią dietę i przyjąć dobre nawyki.

Wszystko dzieje się za sprawą Słońca, które zmienia swoje położenie i do nas dociera znacznie mniej promieni słonecznych, które w pewien sposób regulują nasz tryb życia.

Najlepszym sposobem na jesienną chandrę jest poczytanie ulubionej książki, obejrzenie dobrego filmu i zjedzenie czegoś, co poprawi nam nastrój. Także wieczór przed kominkiem z ukochaną osoba oraz lampka rozgrzewającego trunku znacznie wpłynie na nasz humor.

Przesilenie jesienne a dieta

Co powinna zawierać nasz dieta podczas przesilenia jesiennego? To ważna kwestia, gdyż ma znaczny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. To, co jemy, jest istotne dla dobrej kondycji naszego organizmu. Podczas przesilenia jesiennego możemy być znacznie bardziej narażeni na brak witamin.

Przez mały dopływ promieni Słońca oraz znacznie zmniejszoną ilość występowania świeżych warzyw i owoców. Powinniśmy już wcześniej zaopatrzyć się przysłowiowe słoiczki, które jesienią i zimą okażą się bombą witaminową dla naszego zdrowia. Warto spożywać owoce i warzywa, kasze, ryże oraz owoce suszone. Dostarczą nam niezbędną ilość witamin i minerałów.

Także możemy wspierać swoją odporność witaminami w postaci tabletek oraz ziołami, które dostarczą nam do organizmu niezbędnych elementów. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu, pamiętajmy o 2 litrach wody dziennie, a nasz organizm nam za to podziękuje. Czasem warto przekąsić coś słodkiego – najlepszym wyborem będzie czekolada, która poprawi nasz nastrój i dostarczy żelaza i magnezu.

Przesilenie jesienne – obrzędy magiczne i tradycyjne zwyczaje

Przesilenie jesienne jest kojarzone z robieniem zapasów na nadchodzącą jesień i zimę. Już w tradycji Słowiańskiej wykształciła się taka tradycja, która pozwalała przetrwać nawet srogą zimę. Z okresem przesilenia jesiennego związane jest zakończenie zbiorów plonów, z tej okazji obecnie świętuje się dożynki, gdzie rolnicy dziękują za plony i pokazują swoje przysmaki.

Dożynki pochodzą od słowiańskiego święta Mabon, które zostało przekształcone w dożynki wraz z chrystianizacją. Wówczas organizowano huczne spotkania i uczty, na których dzielono się swoimi plonami z innymi.

Okres przesilenia jesiennego to także czas, w którym magia jest najbardziej skuteczna. Klimat i mrok jaki wówczas panują dają sprzyjające okoliczności dla obrzędów magicznych.

Świece, które często palimy, były również palone przed wiekami, kiedy odbywały się obrzędy takie jak wywoływanie duchów. Przesilenie jesienne to odpowiedni czas na stawianie Tarota i wyznaczanie planów na następne pół roku. Gwarantuje to ich powodzenie i skuteczność.

Podobne

- Advertisement -

Popularne