Przesilenie letnie, czyli Noc Kupały

Przesilenie letnie to zjawisko przyrodnicze, które zazwyczaj ma miejsce 21 czerwca i jest równoznaczne z nadejściem pięknej, gorącej pory roku. Jednak to nie wszystko, co magik lub osoba interesująca się ezoteryką, musi wiedzieć na temat przesilenia letniego. Jeśli więc jesteś ciekawy z czym wiąże się to zjawisko, koniecznie przeczytaj mój artykuł do końca.

Przesilenie letnie – co to jest?

Przesilenie letnie wiąże się z nadejściem lata, ale również lekką zmianą klimatu. Podobnie zresztą, jak przesilenie jesienne. Nie pozostaje to bez wpływu na nasz organizm i samopoczucie. 21 czerwca jest najdłuższy dzień w roku, więc może nas dosięgnąć bezsenność lub wręcz przeciwnie, osłabienie czy nawet brak energii. Nic dziwnego. Już w czerwcu obserwujemy wysokie skoki temperatury, na które po 3 chłodniejszych porach roku nie jesteśmy odpowiednio przygotowani. Trudno nam również przestawić swój zegar biologiczny. Widno robi się już o 5 rano, a ściemnia dopiero po 19, więc możemy się wybudzać i wstawać zmęczeni lub nie czuć znużenia, kiedy kładziemy się do łóżka.

Przesilenie letnie nie jest więc tylko zwykłym zjawiskiem w przyrodzie, które zwiastuje początek lata, długich dni, wysokich temperatur, pięknych kolorów natury i sezonowej żywności. To również ogromna zmiana dla naszego organizmu i zaburzenie funkcjonowania zegara biologicznego. Jeśli więc chcesz przeżyć ten okres w roku dobrze i wykorzystać go z korzyścią dla siebie, to w kolejnych częściach artykułu, zdradzę triki na przetrwanie przesilenia letniego.

Przesilenie letnie – jak się przygotować?

Już miesiąc przed przesileniem letnim, warto przedsięwziąć kilka kroków, które ułatwią nam letnie funkcjonowanie. Maj jest ciepłym i pięknym miesiącem, więc zacznijmy od wcześniejszych pobudek. Możemy każdego dnia wstawać 5 minut wcześniej i tym samym zyskać dłuższą – jakkolwiek to brzmi – dobę. Rano idźmy na spacer, poczytajmy, wyjdźmy z kawą i śniadaniem na balkon lub do ogrodu albo zajmijmy się swoim hobby.

Kolejny sposób na przygotowanie do przesilenia letniego to zmiana diety. Po zimie spada nam apetyt, więc postawmy na lekkie, ale zdrowe i treściwe posiłki z pierwszych sezonowych warzyw i owoców. Przyzwyczajmy się też do picia dużej ilości wody. Nawadnianie jest ważne w ciągu całego roku, ale to latem potrzebujemy częściej uzupełniać płyny. Zajmijmy się porządkami w ogrodzie, by powitać przesilenie letnie na łonie natury i zorganizować grilla, na przykład w Noc Kupały. Zasadźmy zioła, warzywa i owoce.

Przesilenie letnie, czyli Noc Kupały 1

Przesilenie letnie – historia

Przesilenie letnie dla naszych przodków łączyło się z Nocą Kupały. Później, wraz z włączeniem ziem polskich do chrześcijaństwa, święto dostało nową nazwę: Sobótka lub Noc Świętojańska. Jednak nadal pogańskie obrzędy miały miejsce w czasie obrzędów tej uroczystości. Jak obchodzono Noc Kupały dawniej?

Niezamężne kobiety wyplatały wianki, które następnie zapalano i wrzucano do rzeki. Mężczyźni mieli za zadanie złapać wianek swojej wybranki, by móc starać się o jej rękę. Dla dziewczyny było to równoznaczne z szybkim zamążpójściem. Podobnie jak teraz, panna młoda rzuca bukiet ślubny dla siebie, a reszta Pań, może wziąć udział w zabawie i go złapać.

Noc Kupały to także szukanie kwiatu paproci i jedyna noc w roku, kiedy młodzi mogli sobie pozwolić na chwilę prywatności, bez siania przy tym zgorszenia. Najczęściej schadzki odbywały się w lesie i to właśnie pod pretekstem szukania tego kwiatu. Palono również ogniska i oddawano cześć Słowiańskim bogom. Między innymi bogini Mokosz, która była odpowiedzialna za płodność pól i kobiet. W religii pogańskiej uważa się ją również za matkę ziemię.

Przesilenie letnie, czyli Noc Kupały lub Sobótka

Noc Kupały obchodzimy po dziś dzień. Najczęściej z tej okazji organizuje się festyny lub inne imprezy, na których po prostu można spędzić czas z rodziną na łonie natury. Od obrzędów stricte związanych z Sobótką odeszło się na dobre. Jednak jeśli interesujesz się magią, może zainteresować Cię symboliczne obchodzenie Nocy Kupały.

Wicca, czyli religia czarownic (nie mylić z rodzimowierstwem Słowiańskim!) również świętuje Sobótkę. Jednak w tym odłamie pogańskiej religii, nazywa się ona Lithą (Litha). Ale o tym napiszę już w kolejnym artykule.

Przesilenie letnie, czyli Noc Kupały 4
Marta
Ezoteryka fascynuje mnie od wielu lat. Zgłębiam tajniki kamieni szlachetnych i numerologii. W wolnych chwilach zajmuje się tarotem i drobnymi rytuałami magicznymi. Wierzę w dobrą energię i reinkarnację. Zodiakalny Skorpion, numerologiczna 11 i Słowianka. Miłośniczka średniowiecza i rodzimowierstwa Słowiańskiego. Pomagam innym odnaleźć swoją drogę i rozwijać się duchowo. Pytanie do kart? Problem energetyczny? Zły urok? U mnie znajdziesz pomoc.

Podobne

- Advertisement -

Popularne